Rzymian 2:17-29 oraz Objawienie 2:9, 3:9

Rzymian 2:17-29 oraz Objawienie 2:9, 3:9

Postprzez .Cyprian. » 13 lis 2015, o 16:54

Zacznę może od Księgi Objawienia:

BW - Objawienie

2:9
znam ucisk twój i ubóstwo, lecz tyś bogaty, i wiem, że bluźnią tobie ci, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, ale są synagogą szatana.

3:9
Oto sprawię, że ci z synagogi szatana, którzy podają się za Żydów, a nimi nie są, lecz kłamią, oto sprawię, że będą musieli przyjść i pokłonić się tobie do nóg, i poznają, że Ja ciebie umiłowałem.

Niektórzy z nas wiedzą, jak wiele dzikich i karkołomnych teorii w grupach tzw. biblijno-spiskowych wysnuto na podstawie tych powyższych wersetów.

A Paweł, Apostoł Chrystusowy mówi:

BW - Rzymian 2:17-29

(17) Jeśli tedy ty mienisz się Żydem i polegasz na zakonie, i chlubisz się Bogiem,
(18) i znasz wolę jego, i umiesz rozróżnić dobre od złego, będąc pouczonym przez zakon,
(19) i uważasz siebie samego za wodza ślepych, za światłość dla tych, którzy są w ciemności,
(20) za wychowawcę nierozumnych, za nauczyciela dzieci, mającego w zakonie ucieleśnienie wiedzy i prawdy,
(21) ty więc, który uczysz drugiego, siebie samego nie pouczasz? Który głosisz, żeby nie kradziono, kradniesz?
(22) Który mówisz, żeby nie cudzołożono, cudzołożysz? Który wstręt czujesz do bałwanów, dopuszczasz się świętokradztwa?
(23) Który się chlubisz zakonem, przez przekraczanie zakonu bezcześcisz Boga?
(24) Albowiem z waszej winy, jak napisano, poganie bluźnią imieniu Bożemu.
(25) Bo obrzezanie jest pożyteczne, jeśli przestrzegasz zakonu; jeśli jednak jesteś przestępcą zakonu, obrzezanie twoje stało się nieobrzezaniem.
(26) Jeśli więc ten, który nie ma obrzezania, zachowuje przykazania zakonu, czyż jego nieobrzezanie nie będzie poczytane za obrzezanie?
(27) Przeto ten, który cieleśnie jest nieobrzezany, a wypełnia zakon, będzie sądził ciebie, który mimo litery zakonu i obrzezania jesteś przestępcą zakonu.
(28) Albowiem nie ten jest Żydem, który jest nim na zewnątrz, i nie to jest obrzezanie, które jest widoczne na ciele,
(29) ale ten jest Żydem, który jest nim wewnętrznie, i to jest obrzezanie, które jest obrzezaniem serca, w duchu, a nie według litery; taki ma chwałę nie u ludzi, lecz u Boga.

Moim zdaniem fragmenty z Objawienia i z Rzymian mają ze sobą ścisły związek. Czy też tak uważacie?
.Cyprian.

Re: Rzymian 2:17-29 oraz Objawienie 2:9, 3:9

Postprzez Nibelung » 1 gru 2015, o 04:30

.Cyprian. napisał(a):Moim zdaniem fragmenty z Objawienia i z Rzymian mają ze sobą ścisły związek. Czy też tak uważacie?

Ale jaki?
Nibelung

Postprzez .Cyprian. » 5 gru 2015, o 21:31

Nibelung napisał(a):
.Cyprian. napisał(a):Moim zdaniem fragmenty z Objawienia i z Rzymian mają ze sobą ścisły związek. Czy też tak uważacie?

Ale jaki?

No, to ja się tutaj pytam: Czy, a jeśli tak, to Jaki - Twoim zdaniem.

Zatem wprost: Czy wersety te Twoim zdaniem wiążą się wzajemnie?
.Cyprian.

Postprzez Nibelung » 11 gru 2015, o 00:01

Raczej głębszego związku nie mają. Tylko powierzchowny.
Nibelung

Postprzez .Cyprian. » 11 gru 2015, o 18:41

Nibelung napisał(a):Raczej głębszego związku nie mają. Tylko powierzchowny.

No dobrze. To rozwiń swój punkt widzenia. Bo jeśli jest tak, że związek jest tylko powierzchowny,
to mnie nawet tak powierzchowny związek interesuje.
.Cyprian.

Postprzez Nibelung » 14 gru 2015, o 02:04

.Cyprian. napisał(a):
Nibelung napisał(a):Raczej głębszego związku nie mają. Tylko powierzchowny.

No dobrze. To rozwiń swój punkt widzenia. Bo jeśli jest tak, że związek jest tylko powierzchowny,
to mnie nawet tak powierzchowny związek interesuje.

Powierzchowny w znaczeniu, że podobne słowa :)

A jaki ty byś związek widział?
Nibelung

Postprzez .Cyprian. » 25 gru 2015, o 15:09

Nibelung napisał(a):
Powierzchowny w znaczeniu, że podobne słowa :)

A jaki ty byś związek widział?

Widzę większy związek niż tylko powierzchowny, ale na razie nie będę tego rozwijał.
Też muszę przemyśleć.
.Cyprian.

Postprzez .Cyprian. » 11 sty 2016, o 19:43

Akurat Cupak zacytował w innym wątku Rzymian 9,
gdzie również czytamy:

BW - Rzymian 9:1-7

(1) Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, a poświadcza mi to sumienie moje w Duchu Świętym,
(2) że mam wielki smutek i nieustanny ból w sercu swoim.
(3) Albowiem ja sam gotów byłem modlić się o to, by być odłączony od Chrystusa za braci moich, krewnych moich według ciała,
(4) Izraelitów, do których należy synostwo i chwała, i przymierza, i nadanie zakonu, i służba Boża, i obietnice,
(5) do których należą ojcowie i z których pochodzi Chrystus według ciała; Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.
(6) Ale nie jest tak, jakoby miało zawieść Słowo Boże. Albowiem nie wszyscy, którzy pochodzą z Izraela, są Izraelem; (7) i nie wszyscy są dziećmi, dlatego że są potomstwem Abrahamowym, lecz jest tak: Od Izaaka zwać się będzie potomstwo twoje.
.Cyprian.

Postprzez Nibelung » 14 sty 2016, o 03:33

A jakieś konkluzje?
Nibelung

Powrót do WERSETY