Liczb 13:32-33

Liczb 13:32-33

Postprzez .Cyprian. » 21 paź 2014, o 14:36

Wersety te często są przytaczane w kontekście istnienia Nefilim po potopie, co możemy prześledzić na kilku stronach oraz forach, które się koncentrują wokół tej tematyki, np:

http://popotopie.blogspot.com/2013/06/a ... filim.html

http://forum.chrzescijanin.pl/viewtopic ... 348#p50482

Tytułowe wersety brzmią następująco:
BT
(32) I rozgłaszali złe wiadomości o kraju, który zbadali, mówiąc do Izraelitów: Kraj, któryśmy przeszli, aby go zbadać, jest krajem, który pożera swoich mieszkańców. Wszyscy zaś ludzie, których tam widzieliśmy, są wysokiego wzrostu.
(33) Widzieliśmy tam nawet olbrzymów - Anakici pochodzą od olbrzymów - a w porównaniu z nimi wydaliśmy się sobie jak szarańcza i takimi byliśmy w ich oczach.

Chodzi o 12 zwiadowców, wysłanych, by zbadać Kanaan. Po powrocie zwiadowcy, oprócz Kaleba i Jozuego, rozgłaszali to, o czym mówią powyższe wersety. Za bojaźń i szemranie tym spowodowane lud spotkała kara.

Czy te wersety można rozpatrywać jako świadectwo na istnienie olbrzymów, nefilimów, potomków upadłych? Kluczowym zwrotem jest tu sformułowanie złe wiadomości. Można to rozumieć dwojako:

1. złe wiadomości - prawdziwe wiadomości, ale niekorzystne

2. złe wiadomości - nieprawdziwe wiadomości, fałszywe, baśnie

Werset 32 w BH brzmi następująco:

וַיֹּוצִ֜יאוּ דִּבַּ֤ת הָאָ֙רֶץ֙ אֲשֶׁ֣ר תָּר֣וּ אֹתָ֔הּ אֶל־בְּנֵ֥י יִשְׂרָאֵ֖ל לֵאמֹ֑ר הָאָ֡רֶץ אֲשֶׁר֩ עָבַ֨רְנוּ בָ֜הּ לָת֣וּר אֹתָ֗הּ אֶ֣רֶץ אֹכֶ֤לֶת יֹושְׁבֶ֙יהָ֙ הִ֔וא וְכָל־הָעָ֛ם אֲשֶׁר־רָאִ֥ינוּ בְתֹוכָ֖הּ אַנְשֵׁ֥י מִדֹּֽות׃

A słowem kluczowym jest tu: דִּבַּ֤ת (dibat). Tłumaczone jest ono jako: an evil report, czyli jako złe sprawozdanie. Złe sprawozdanie, to nieprawdziwe sprawozdanie. Świadczy o tym bliższe przyjrzenie się słowu. Bliższa analiza pokazuje, że דִּבָּה znaczy również defamation - zniesławienie, czyli nieprawda, oszczerstwo.

Wszelkie wątpliwości rozwiewa werset Liczb 14:36-38:
(36) Ludzie ci, których Mojżesz posłał na zbadanie kraju i którzy po powrocie pobudzili zgromadzenie do szemrania, podając fałszywe wiadomości o kraju,
(37) ci ludzie, którzy złośliwie podali fałszywe dane o kraju, pomarli nagłą śmiercią przed Panem.
(38) Z owych ludzi, którzy badali kraj, pozostali przy życiu tylko Jozue, syn Nuna, i Kaleb, syn Jefunnego.

Ewidentnie widzimy, że cała 10-tka zwiadowców powymyślała baśnie i zastraszyła lud. Za to ponieśli karę. Zatem nie było wówczas żadnych nefilimów w Kanaanie. Dziś jest modnym temat nefilimów na różnych forach, blogach. Ale tak naprawdę nikt nie ma na to żadnych dowodów.

Widać, że wersetów Liczb 13:32-33 nie można brać za dowód istnienia nefilimów po potopie.

Co ciekawe, wikipedia w tym temacie zaprzecza sama sobie :-), no bo jak to inaczej nazwać?

Pod hasłem Nefilim mamy:
Natomiast Księga Liczb podaje, że w Kanaanie żyli potomkowie olbrzymów. Po wyjściu z Egiptu Hebrajczycy dotarli do Kanaanu. Do miasta Hebron zostali wysłani zwiadowcy. Po powrocie z misji do obozu Hebrajczyków na pustyni, szpiedzy donieśli, że widzieli w kraju olbrzymów:
Widzieliśmy tam nawet olbrzymów – Anakici pochodzą od olbrzymów – a w porównaniu z nimi wydaliśmy się sobie jak szarańcza i takimi byliśmy w ich oczach
.

A pod hasłem Anakici mamy zupełnie inną informację:
Anakici, Anakim – pierwotni mieszkańcy Palestyny, przed zajęciem jej przez Izraelitów w 2 poł. II tysiąclecia p.n.e. Wspomina o nich Stary Testament.

Stary Testament wspomina o fałszywym świadectwie zwiadowców izraelskich jakoby widzieli olbrzymów (Refaitów):

Widzieliśmy tam nawet olbrzymów – Anakici pochodzą od olbrzymów – a w porównaniu z nimi wydaliśmy się sobie jak szarańcza i takimi byliśmy w ich oczach

Ten sam werset brany na warsztat, i dwa drastycznie odmienne wnioski. Oczywiście poprawny jest drugi cytat.

Jak się okazuje, w kwestii Nefilim panuje ogromne zamieszanie i poplątanie.
Część informacji jest niedokładna i przekłamana.

1. Nefilim

O Nefilim już była mowa. Wychodzi na to, że tylko Nefilim byli potomkami upadłych.
BT - Rodzaju 6:4

A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.

BH

הָי֣וּ בָאָרֶץ֮ בַּיָּמִ֣ים הָהֵם֒ וְגַ֣ם אַֽחֲרֵי־כֵ֗ן אֲשֶׁ֨ר יָבֹ֜אוּ בְּנֵ֤י הָֽאֱלֹהִים֙ אֶל־בְּנֹ֣ות הָֽאָדָ֔ם וְיָלְד֖וּ לָהֶ֑ם הֵ֧מָּה הַגִּבֹּרִ֛ים אֲשֶׁ֥ר מֵעֹולָ֖ם אַנְשֵׁ֥י הַשֵּֽׁם׃ פ הַנְּפִלִ֞ים

Słowo Nefilim, o ile dobrze udało mi się sprawdzić, pojawia się tylko 3 razy w BH. W, jak wyżej, Rodzaju 6:4, i 2 razy w Liczb 13:33. Ale, jak można się już było zorientować sytuacja opisana w Liczb 13:33 dotyczy kłamstwa znacznej części zwiadowców, za co spotkała ich kara. Zatem rzeczywiste Nefilim tyczy się tylko potomków upadłych, a potem ich już nie było.

2. Anakim, Anakici

Na wikipedię należy tu bardzo uważać, bo strasznie miesza, i jest jednym ze źródeł nieporozumień. Słowo Anakim pojawia się 9 razy, w następujących wersetach:
a) Powt. Prawa 1:28

BT
Gdzież pójdziemy? Nasi bracia napełnili nam serce strachem, mówiąc: Lud to jest liczniejszy i wyższy wzrostem od nas, miasta ogromne, obwarowane aż do nieba. Widzieliśmy tam nawet synów Anaka.
BH
רָאִ֥ינוּ שָֽׁם׃עֲנָקִ֖ים אָנָ֣ה ׀ אֲנַ֣חְנוּ עֹלִ֗ים אַחֵינוּ֩ הֵמַ֨סּוּ אֶת־לְבָבֵ֜נוּ לֵאמֹ֗ר עַ֣ם גָּדֹ֤ול וָרָם֙ מִמֶּ֔נּוּ עָרִ֛ים גְּדֹלֹ֥ת וּבְצוּרֹ֖ת בַּשָּׁמָ֑יִם וְגַם־בְּנֵ֥י

b) Powt. Prawa 2:10

BT
- Poprzednio mieszkali w niej Emici, naród wielki, liczny i wysoki jak Anakici.
BH
הָאֵמִ֥ים לְפָנִ֖ים יָ֣שְׁבוּ בָ֑הּ עַ֣ם גָּדֹ֥ול וְרַ֛ב וָרָ֖ם כָּעֲנָקִֽים׃

c) Powt. Prawa 2:11

BT
Zaliczano ich do Refaitów, jak i Anakitów. Lecz Moabici nazywają ich Emitami.
BH
רְפָאִ֛ים יֵחָשְׁב֥וּ אַף־הֵ֖ם כָּעֲנָקִ֑ים וְהַמֹּ֣אָבִ֔ים יִקְרְא֥וּ לָהֶ֖ם אֵמִֽים׃

d) Powt. Prawa 2:21

BT
Naród to wielki, liczny i wysoki jak Anakici. Wytracił ich Pan przed Ammonitami, którzy ich wypędzili i osiedlili się na ich miejscu.
BH
עַ֣ם גָּדֹ֥ול וְרַ֛ב וָרָ֖ם כָּעֲנָקִ֑ים וַיַּשְׁמִידֵ֤ם יְהוָה֙ מִפְּנֵיהֶ֔ם וַיִּירָשֻׁ֖ם וַיֵּשְׁב֥וּ תַחְתָּֽם׃

e) Powt. Prawa 9:2

BT
lud mocny i wysoki, synów Anaka, znanych ci, o których słyszałeś: Któż się ostoi wobec synów Anaka?
BH
עַֽם־גָּדֹ֥ול וָרָ֖ם בְּנֵ֣י עֲנָקִ֑ים אֲשֶׁ֨ר אַתָּ֤ה יָדַ֙עְתָּ֙ וְאַתָּ֣ה שָׁמַ֔עְתָּ מִ֣י יִתְיַצֵּ֔ב לִפְנֵ֖י בְּנֵ֥י עֲנָֽק׃

f) Jozuego 11:21

BT
W owym czasie Jozue w walce zwyciężył Anakitów z gór, z Hebronu, z Debiru, z Anab i ze wszystkich gór judzkich, i ze wszystkich gór izraelskich. Na nich wszystkich wraz z ich miastami Jozue rzucił klątwę.
BH
וַיָּבֹ֨א יְהֹושֻׁ֜עַ בָּעֵ֣ת הַהִ֗יא וַיַּכְרֵ֤ת אֶת־הָֽעֲנָקִים֙ מִן־הָהָ֤ר מִן־חֶבְרֹון֙ מִן־דְּבִ֣ר מִן־עֲנָ֔ב וּמִכֹּל֙ הַ֣ר יְהוּדָ֔ה וּמִכֹּ֖ל הַ֣ר יִשְׂרָאֵ֑ל עִם־עָרֵיהֶ֖ם הֶחֱרִימָ֥ם יְהֹושֻֽׁעַ׃

g) Jozuego 11:22

BT
Anakici nie pozostali już w kraju Izraelitów, z wyjątkiem Gazy, Gat i Aszdodu.
BH
לֹֽא־נֹותַ֣ר עֲנָקִ֔ים בְּאֶ֖רֶץ בְּנֵ֣י יִשְׂרָאֵ֑ל רַ֗ק בְּעַזָּ֛ה בְּגַ֥ת וּבְאַשְׁדֹּ֖וד נִשְׁאָֽרוּ׃

h) Jozuego 14:12

BT
Daj mi więc tę górę, którą Pan przyrzekł mi owego dnia. Ty sam słyszałeś w owym dniu, że Anakici tam mieszkają, a miasta są wielkie i umocnione. Jeśli Pan jest ze mną, zdobędę je, jak mi to Pan przyrzekł.
BH
וְעַתָּ֗ה תְּנָה־לִּי֙ אֶת־הָהָ֣ר הַזֶּ֔ה אֲשֶׁר־דִּבֶּ֥ר יְהוָ֖ה בַּיֹּ֣ום הַה֑וּא כִּ֣י אַתָּֽה־שָׁמַעְתָּ֩ בַיֹּ֨ום הַה֜וּא כִּֽי־עֲנָקִ֣ים שָׁ֗ם וְעָרִים֙ גְּדֹלֹ֣ות בְּצֻרֹ֔ות אוּלַ֨י יְהוָ֤ה אֹותִי֙ וְהֹ֣ורַשְׁתִּ֔ים כַּאֲשֶׁ֖ר דִּבֶּ֥ר יְהוָֽה׃

i) Jozuego 14:15

BT
Hebron miało pierwotnie nazwę Kiriat-Arba. Arba był największym mężem wśród Anakitów. I kraj zaznał pokoju od wojny.
BH
וְשֵׁ֨ם חֶבְרֹ֤ון לְפָנִים֙ קִרְיַ֣ת אַרְבַּ֔ע הָאָדָ֧ם הַגָּדֹ֛ול בָּעֲנָקִ֖ים ה֑וּא וְהָאָ֥רֶץ שָׁקְטָ֖ה מִמִּלְחָמָֽה׃ פ

Co z tego wynika. Opisany przypadek a) znowu mówi o sytuacji odnośnie zwiadowców, więc dotyczy - jak poprzednio - kłamstwa większości zwiadowców. Pozostałe b) - i) dotyczą ludu, Anakitów. Nie ma żadnej wzmianki, poza wspomnianym kłamstwem, że jakoby ich widziano, aby Anakici pochodzili od upadłych. Opisani są tylko jako rośli, wyrośnięci, budowniczy mocnych miast. To zwyczajni ludzie. Nie pochodzili od upadłych.

3. Emim, Emici (Emite-ang)

Słowo Emim pojawia się 3 razy w wersetach:
a) Rodzaju 14:5

BT
Toteż w czternastym roku nadciągnął Kedorlaomer wraz z innymi królami. Pobili oni Refaitów w Aszterot-Karnaim, Zuzytów w Ham, Emitów na równinie Kiriataim (6) i Chorytów w ich górzystym kraju Seir aż do El, które leżało na pograniczu pustyni Paran.
BH
בְּשָׁוֵ֖ה קִרְיָתָֽיִם׃ הָֽאֵימִ֔ים וּבְאַרְבַּע֩ עֶשְׂרֵ֨ה שָׁנָ֜ה בָּ֣א כְדָרְלָעֹ֗מֶר וְהַמְּלָכִים֙ אֲשֶׁ֣ר אִתֹּ֔ו וַיַּכּ֤וּ אֶת־רְפָאִים֙ בְּעַשְׁתְּרֹ֣ת קַרְנַ֔יִם וְאֶת־הַזּוּזִ֖ים בְּהָ֑ם וְאֵת֙

b) Powt. Prawa 2:10

BT
- Poprzednio mieszkali w niej Emici, naród wielki, liczny i wysoki jak Anakici.
BH
הָאֵמִ֥ים לְפָנִ֖ים יָ֣שְׁבוּ בָ֑הּ עַ֣ם גָּדֹ֥ול וְרַ֛ב וָרָ֖ם כָּעֲנָקִֽים׃

c) Powt. Prawa 2:11

BT
Zaliczano ich do Refaitów, jak i Anakitów. Lecz Moabici nazywają ich Emitami.
BH
רְפָאִ֛ים יֵחָשְׁב֥וּ אַף־הֵ֖ם כָּעֲנָקִ֑ים וְהַמֹּ֣אָבִ֔ים יִקְרְא֥וּ לָהֶ֖ם אֵמִֽים׃

Znowu (dwa wersety praktycznie powtórzone) nie ma żadnej wzmianki o tym, że Emim pochodzą od upadłych. Znowuż jest to opis zwykłych ludzi, aczkolwiek rosłych i mocarnych.

4. Refaim, Refaici(Rephaite-ang)

Słowo to pojawia się 25 razy. Oto niektóre wersety, oprócz już wspomnianych powyżej:

a) 2 Samuela 5:18

BT
Filistyni przybywszy rozciągnęli się w dolinie Refaim.
BH
רְפָאִֽים וּפְלִשְׁתִּ֖ים בָּ֑אוּ וַיִּנָּטְשׁ֖וּ בְּעֵ֥מֶק

b) 2 Samuela 21:22

BT
Ci czterej pochodzili od Rafy z Gat. Polegli oni z ręki Dawida i jego sług.
BH
אֶת־אַרְבַּ֥עַת אֵ֛לֶּה יֻלְּד֥וּ לְהָרָפָ֖ה בְּגַ֑ת וַיִּפְּל֥וּ בְיַד־דָּוִ֖ד וּבְיַ֥ד עֲבָדָֽיו׃ פ

c) 1 Kronik 20:4

BT
Następnie doszło do wojny z Filistynami w Gezer. Wtedy to Sibbekaj Chuszatyta zabił Sippaja, potomka Refaitów, i zostali pobici.
BH
וַיְהִי֙ אַחֲרֵיכֵ֔ן וַתַּעֲמֹ֧ד מִלְחָמָ֛ה בְּגֶ֖זֶר עִם־פְּלִשְׁתִּ֑ים אָ֣ז הִכָּ֞ה סִבְּכַ֣י הַחֻֽשָׁתִ֗י אֶת־סִפַּ֛י מִילִדֵ֥י הָרְפָאִ֖ים וַיִּכָּנֵֽעוּ׃

W tych wersetach samo Refaim nieraz pojawia się w znaczeniu geograficznym, zaś co do gigantów mamy raczej słowo Rafa. Nigdzie jednak nie znajdziemy informacji, że pochodzą od upadłych. Raczej nie przeoczyłem tego.

PODSUMOWANIE

Potomkowie upadłych to tylko Nefilim, to słowo jest wyodrębnione w Biblii. Emim, Anakim, Refaim nie dotyczy potomków upadłych, a tylko określonych ludów, czasami nazw geograficznych. Co do tych trzech określeń nigdzie nie mamy wspomniane, o pochodzeniu od upadłych, poza jednym wyjątkiem. Tym wyjątkiem jest kłamstwo zwiadowców (z wyjątkiem Kaleba i Jozuego), którzy rozpowszechniali nieprawdziwe informacje o rzekomym ujrzeniu Nefilim.
Zatem tylko Nefilim, byli potomkami upadłych i istnieli tylko przed potopem.
Warto też przeczytać http://www.the614thcs.com/40.266.0.0.1.0.phtml
.Cyprian.

Re: Liczb 13:32-33

Postprzez .Cyprian. » 23 paź 2014, o 17:56

Jakiś czas temu na blogu Brain Breaker prowadziłem dyskusję z autorem. Na moje pytanie BB odpowiedział:

Obrazek

Nie odpowiadałem tam, bo komentarze na wordpressie są nieczytelne, opera o wiele lepiej wizualizację komentarzy miała zorganizowaną. Zatem tutaj będę chciał odpowiedzieć na kontrargumenty BB. BB wypowiada się w bardzo ostrym tonie, np. na temat Apostoła Pawła ( :o ), sam jednak jest teraz nie-mniej posądzany i nazywany, więc może powinien się nad tym wszystkim zastanowić.
BB wskazuje na słowa "Również i potem". Jest to ciekawe, ale co znaczy to "Również i potem"? I w jakim kontekście ten zwrot jest użyty?

brainbreaker napisał(a):Na pierwszy rzut oka Twoje wątpliwości są jak najbardziej na miejscu. Ale zwróć uwagę, że olbrzymi istnieli po potopie. Zobaczmy Rdz 6:4
4. A w owych czasach, równiez i potem,
gdy synowie bozy obcowali z córkami ludzkimi,
byli na ziemi olbrzymi, których im
one rodziły. To sa mocarze, którzy z dawien
dawna byli sławni.

Jest napisane, że “RÓWNIEŻ I POTEM”. Kiedy jest to “potem” tego nie mamy, ale możemy się domyślać, że to są czasy po potopie.

"Również i potem" - według mnie jest to jasno określone. Spójrzmy:

BT

(4) A w owych czasach byli na ziemi giganci; a także później, gdy synowie Boga zbliżali się do córek człowieczych, te im rodziły. Byli to więc owi mocarze, mający sławę w owych dawnych czasach.

BW

(4) A w owych czasach, również i potem, gdy synowie boży obcowali z córkami ludzkimi, byli na ziemi olbrzymi, których im one rodziły. To są mocarze, którzy z dawien dawna byli sławni.

BW-P

(4) Pojawili się też na ziemi w tym czasie mężczyźni-giganci. Zostali oni zrodzeni, gdy synowie Boży zbliżyli się do córek ludzkich. Byli to dawni mocarze, sławni w owych czasach.

BG

(4) A byli olbrzymowie na ziemi w one dni; nawet i potem, gdy weszli synowie Boży do córek ludzkich, rodziły im syny. A cić są mocarze, którzy od wieku byli mężowie sławni.

KJV

(4) There were giants in the earth in those days; and also after that, when the sons of God came in unto the daughters of men, and they bare [children] to them, the same [became] mighty men which [were] of old, men of renown.

Tł: Byli giganci na Ziemi w tych dniach; i także po tym, gdy synowie Boży przybyli do córek ludzkich, i one rodziły im, ...

Patrząc na te przekłady można zadać następujące pytania: Kiedy pojawili się giganci (nefilim)?
Odpowiedź: Wtedy, gdy synowie Boży zeszli na Ziemię, biorąc sobie córki ludzkie za żony, bo z tego "związku" właśnie się zrodzili. Byli również i po tym wydarzeniu.

Czyli również i potem odnosi się do wydarzenia zejścia synów Bożych na Ziemię. Szczególnie dobrze to widać w przekładach BW-P i KJV. W KJV mamy i także po tym, gdy. Zdarzeniem centralnym jest właśnie zejście synów Bożych na Ziemię w wiadomym celu. A to wszystko działo się przed potopem. Zatem dokładnie mamy zaznaczony okres występowania nefilim - PRZED POTOPEM.

Nefilim zrodzeni zostali ze wspomnianego związku, być może też geny nefilimskie dalej się później propagowały, bo same nefilim mogły przecież wchodzić w związki. Ale wszystko to się działo PRZED POTOPEM.

brainbreaker napisał(a):Dlaczego?
Np. Goliat był olbrzymem.

Goliat był olbrzymem, ale nie był nefilimem, nigdy nie został tak nazwany. Gdyby był potomkiem upadłych aniołów, byłoby to wyraźnie zaznaczone w Biblii. Gdy takie zdarzenie miało miejsce przed potopem, zostało to wyraźnie w Biblii zaznaczone. Goliat był po prostu wyrośnięty, miał ok 3 metrów.

brainbreaker napisał(a):Albo Anakici, których przestraszyli się zwiadowcy, których wyprawił na zwiad Mojżesz przed wejściem do ziemi obiecanej. To wskazuje na to, że Szatan kontynuował swoje dzieło po potopie.

Kwestia ta już została szeroko omówiona tutaj. Można tylko powtórzyć, że 10-tka zwiadowców rozpowszechniała fałszywe informacje. Ponadto, znowuż Anakim to nie Nefilim --> post. Zatem nie ma żadnych przesłanek, że szatan kontynuował tego rodzaju swoje dzieło po potopie.

brainbreaker napisał(a):Albo faraonowie i rodziny królewskie w Egipcie mieli dziwnie wydłużone czaszki – ciekawe dlaczego?

Wyjaśnienie tego jest proste. Ludzie sami deformowali czaszki. wiki en.-sztuczne deformacje czaszki:

Artificial cranial deformation, head flattening, or head binding is a form of body alteration in which the skull of a human being is intentionally deformed. It is done by distorting the normal growth of a child's skull by applying force.

Tł: Sztuczne deformacje czaszki, spłaszczenie głowy czy oprawa głowy jest formą przeróbki ciała, w której czaszka ludzka jest celowo deformowana. Doprowadza się do tego przez zniekształcenie naturalnego wzrostu czaszki dziecka przykładając siłę...

Szeroko takie coś stosowane było u Majów. I nic w tym nadzwyczajnego. Jakie były intencje, to można sobie tam doczytać.

brainbreaker napisał(a):Wczytaj się jeszcze w ewangelie i zwróć uwagę na wszystkie miejsca, gdzie Chrystus używa określenia “plemię żmijowe” wobec faryzeuszy… Tymsamym potwierdza nam, że potomstwo diabła żyło w Jego czasach, a byli to np. faryzeusze. A oni nie byli już olbrzymami, tylko wyglądali jak my. To oznacza, że Szatan musiał znaleźć sposób, aby jego dzieci upodobnić do nas.

No właśnie, również to szeroko omawialiśmy, przytoczę swój post:

.Cyprian. w Saul/Paweł napisał(a):...
Przejrzyj posty, które są w dziale o Pawle: post1, post2, post3, post4.

BT Jana 8:37-49

(37) Wiem, że jesteście potomstwem Abrahama, ale wy usiłujecie Mnie zabić, bo nie przyjmujecie mojej nauki.
(38) Głoszę to, co widziałem u mego Ojca, wy czynicie to, coście słyszeli od waszego ojca.
(39) W odpowiedzi rzekli do Niego: Ojcem naszym jest Abraham. Rzekł do nich Jezus: Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama.
(40) Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił.
(41) Wy pełnicie czyny ojca waszego. Rzekli do Niego: Myśmy się nie urodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga.
(42) Rzekł do nich Jezus: Gdyby Bóg był waszym ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał.
(43) Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki.
(44) Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.
(45) A ponieważ Ja mówię prawdę, dlatego Mi nie wierzycie.
(46) Kto z was udowodni Mi grzech? Jeżeli prawdę mówię, dlaczego Mi nie wierzycie? (47) Kto jest z Boga, słów Bożych słucha. Wy dlatego nie słuchacie, że z Boga nie jesteście.
(48) Odpowiedzieli Mu Żydzi: Czyż niesłusznie mówimy, że jesteś Samarytaninem i jesteś opętany przez złego ducha? (49) Jezus odpowiedział: Ja nie jestem opętany, ale czczę Ojca mego, a wy Mnie znieważacie.

Co to znaczy, że mieli za ojca diabła? Chodzi o pokrewieństwo duchowe. W pokrewieństwie cielesnym byli potomkami Abrahama, co Chrystus wyraźnie zaznaczył. Ale On mówił o stanie ducha i wynikającymi z tego ducha myślami i uczynkami.

Zatem nie mamy żadnego potwierdzenia, że cielesne potomstwo diabła żyło w czasach Jezusa. Natomiast potomstwo duchowe diabła, owszem. Dalsze zatem wnioski co do znalezienia sposobu na anty-gigantyzm są zatem bezzasadne i bezprzedmiotowe.

brainbreaker napisał(a):Ponadto w księdze Henocha czytamy, że Cham, jeden z 3 synów Nowego był “czarnym bykiem” co wskazuje na jego Szatańskie geny. Przypowieść o pszenicy i kąkolu również sugeruje, że potomstwo diabła będzie istniało na ziemi aż do powrotu Chrystusa na ziemię.

Czarny byk jest pewnie określeniem charakteru. Czy jest powiedziane, że Cham był cielesnym potomkiem diabła? Nie. Zatem to nadużycie. Poza tym trudno mi sobie wyobrazić, żeby Noe brał nie-swojego syna do arki. Należy też pamiętać, że Księga Henocha to apokryf wątpliwego pochodzenia.

Przypowieść o pszenicy i kąkolu absolutnie nie sugeruje, tego o czym mówisz. Już pierwsze zdanie wprowadzające to wyjaśnia: (Mat. 13:24)- Inną przypowieść im przedłożył: Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli.

Do czego jest podobne Królestwo niebieskie? Do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Gdzie tu mowa o jakiejkolwiek prokreacji, genach ludzkich i diabelskich?! - przecież nazywanie tak tej przypowieści to WIELKIE NADUŻYCIE. Nieprzypadkowo też przecież ta przypowieść jest po przypowieści o siewcy.
.Cyprian.

Powrót do WERSETY