Har-Magedon

Har-Magedon

Postprzez Haper » 20 gru 2014, o 18:10

Już umieściłem ten post na ForumChrześcijan.pl ale bez wielkiego odzewu, tak więc może tutaj ktoś się odrobinę wypowie co o tym sądzi.

Har-Magedon – miejsce zapowiadanej w Apokalipsie św. Jana (Ap 16,16) ostatecznej bitwy między siłami dobra i zła.

,,I ujrzałem wychodzące z paszczy Smoka i z paszczy Bestii,
i z ust Fałszywego Proroka6
trzy duchy nieczyste jakby ropuchy;
a są to duchy czyniące znaki - demony,
które wychodzą ku królom całej zamieszkanej ziemi,
by ich zgromadzić na wojnę w wielkim dniu wszechmogącego Boga.
,, Błogosławiony, który czuwa
i strzeże swych szat,
by nago nie chodzić i by sromoty jego nie widziano.
I zgromadziły ich na miejsce, zwane po hebrajsku Har-Magedon.
Siódmy wylał swą czaszę w powietrze:
a ze świątyni od tronu dobył się donośny głos mówiący:
«Stało się!»
I nastąpiły błyskawice i głosy, i gromy,
i nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi,
jakiego nie było, odkąd jest człowiek na ziemi:
takie trzęsienie ziemi, tak wielkie.
A wielkie miasto rozpadło się na trzy części
i miasta pogan runęły.
I wspomniał Bóg na Wielki Babilon,
by mu dać kielich wina - gniewu zapalczywości swej." Ap 16;13-19 Biblia Tysiąclecia

„Har-Magedon”. Termin ten pochodzi od Megiddo – starożytnego miasta w Palestynie. Słowo „har” oznacza górę, stąd całe słowo Har-Magedon to „góra Megiddo”. Ponieważ Megiddo miało strategiczne znaczenie dla armii, znalazło to wydźwięk w jego nazwie. Słowo Megiddo oznacza „zgromadzenie, spotkanie, koncentrację wojsk”.
( źródło: Wikipedia )

Har-Magedon to inaczej ,,góra zgromadzenia" i powszechnie uważa się, że tu mowa o Jerozolimie. I w pewnym sensie też tak uważam, choć pod innym względem sadzę, że te wydarzenia będą miały miejsce trochę dalej, niedaleko Jerozolimy na obszarze zwanym Gibeon.

Obrazek

Moje spostrzeżenia odnośnie Gibeonu biorą się z tego wersetu:

,,Wówczas odpowiedział Bóg Salomonowi: «Ponieważ dążeniem twego serca było, nie żeby prosić o bogactwo, o skarby i chwałę, ani o śmierć tych, którzy cię nienawidzą, ani o długie życie, ale pragnąłeś dla siebie mądrości i wiedzy, aby sądzić mój lud, nad którym ustanowiłem cię królem, przeto daję ci mądrość i wiedzę, ponadto obdaruję cię bogactwem, skarbami i chwałą, jakich nie mieli królowie przed tobą i nie będą mieli po tobie». Odszedł wówczas Salomon z wyżyny, która jest w Gibeonie, sprzed Namiotu Spotkania do Jerozolimy i panował nad Izraelem. Powiększył następnie Salomon liczbę rydwanów oraz jezdnych, tak że miał tysiąc czterysta rydwanów i dwanaście tysięcy jezdnych. Rozmieścił ich w miastach rydwanów i przy królu w Jerozolimie." 2Krn 1;11-14 Biblia Tysiąclecia
,,Głosimy tedy, jak napisano: Czego oko nie widziało i ucho nie słyszało, i co do serca ludzkiego nie wstąpiło, to przygotował Bóg tym, którzy go miłują."
Haper

Re: Har-Magedon

Postprzez veteran » 20 gru 2014, o 19:39

Biblię i oczywiście Objawienie Jana trzeba odczytywać duchowo.
Górą zgromadzenia jest ziemia, cała ziemia.
Armagedon nie jest bitwą wojenną, armagedon jest kulminacyjnym punktem duchowej wojny jaką toczy szatan i jego armia przeciwko LUDOWI BOŻEMU.
To co czytamy o armagedonie informuje nas również o przegranym boju sił zła.
Wobec apogeum ataku hordy antychrysta na DZIECI BOŻE BÓG powie STOP.
I wówczas nastąpi SĄD na bezbożnych i wykonanie wyroku.
Armagedon ma zatem charakter globalny.

Całość mamy opisaną w księdze Joela:
Joel. 3:17-26
17. Niech poruszą się ludy i przyjdą do Doliny Józafata, bo tam zasiądę, aby sądzić wszystkie okoliczne narody.
18. Zapuśćcie sierp, gdyż nadeszło żniwo! Przyjdźcie, zstąpcie, bo pełna jest prasa; pełne są kadzie, gdyż złość ich jest wielka!
19. Tłumy i tłumy zebrane w Dolinie Sądu, bo bliski jest dzień Pana w Dolinie Sądu.
20. Słońce i księżyc będą zaćmione, a gwiazdy stracą swój blask.
21. Pan zagrzmi z Syjonu i wyda swój donośny głos z Jeruzalemu, tak że zadrżą niebiosa i ziemia. Lecz dla swojego ludu Pan jest ucieczką i twierdzą dla synów Izraela.
22. I poznacie, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem, który mieszkam na Syjonie, świętej mojej górze. Wówczas Jeruzalem będzie święte, a obcy już nie będą przez nie przechodzili.
23. W owym dniu góry będą ociekać moszczem, a pagórki opływać mlekiem, i wszystkie potoki judzkie będą pełne wody, a z przybytku Pana wypływać będzie źródło i nawodni Dolinę Akacji,
24. Egipt zamieni się w pustynię, a Edom w goły step z powodu gwałtu zadanego synom Judy, gdyż w ich ziemi przelewali krew niewinną.
25. Lecz Juda będzie zamieszkana po wszystkie czasy, a Jeruzalem po wszystkie pokolenia.
26. I pomszczę ich krew, której dotąd nie pomściłem. A Pan zamieszka na Syjonie.
(BW)
veteran

Powrót do CZASY OSTATECZNE