Wzniesione dłonie

Wzniesione dłonie

Postprzez Haper » 21 gru 2014, o 21:10

Mały fakt ze ST odnośnie zapowiedzi śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu.

Pierwszy wyjaśniony można znaleźć w Justynie Męczenniku w ,,Rozmowie z Żydem Tryfonem" odnoszący się do Mojżesza.

,,Amalekici przybyli, aby walczyć z Izraelitami w Refidim. Mojżesz powiedział wtedy do Jozuego: «Wybierz sobie mężów i wyruszysz z nimi na walkę z Amalekitami. Ja jutro stanę na szczycie góry z laską Boga w ręku». Jozue spełnił polecenie Mojżesza i wyruszył do walki z Amalekitami. Mojżesz, Aaron i Chur wyszli na szczyt góry. Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę. Gdy zaś ręce opuszczał, miał przewagę Amalekita. Gdy ręce Mojżesza zdrętwiały, wzięli kamień i położyli pod niego, i usiadł na nim. Aaron zaś i Chur podparli jego ręce, jeden z tej, a drugi z tamtej strony. W ten sposób aż do zachodu słońca były ręce jego stale wzniesione wysoko. I tak zdołał Jozue pokonać Amalekitów i ich lud ostrzem miecza." Wj 17,8-13 Biblia tysiąclecia

No i to czego nie ma w Justynie Męczenniku a co również, jest zapowiedzią śmierci Jezusa to moment pochwycenia Samsona przez Filistynów.

,,Wtedy wezwał Samson Pana mówiąc: «Panie Boże, proszę Cię, wspomnij na mnie i przywróć mi siły przynajmniej na ten jeden raz! Boże, niech pomszczę raz jeden na Filistynach moje oczy». Ujął więc Samson obie kolumny, na których stał cały dom, oparł się o nie: o jedną - prawą ręką, o drugą - lewą ręką. Następnie rzekł Samson: «Niech zginę wraz z Filistynami». Gdy się zatem oparł o nie mocno, dom runął na władców i na cały lud, który w nim był zebrany. Tych, których wówczas zabił sam ginąc, było więcej aniżeli tych, których pozabijał w czasie całego swego życia. Bracia jego i cały ród jego ojca przybyli, aby go zabrać. Wróciwszy, pochowali go między Sorea i Esztaol, w grobie Manoacha, jego ojca. Przez lat dwadzieścia sprawował on sądy nad Izraelem." Sdz 16, 28-31 Biblia Tysiąclecia

Ów fragment i cała sytuacja tam ukazana jest zapowiedzią męki przez jaką musiał przejść Jezus oraz jak bardzo będzie upokorzony przez faryzeuszy i nie tylko.
Jedyne na co chciałem zwrócić uwagę tym postem to fakt zapowiedzi śmierci Jezusa na krzyżu po przez umieszczenie rąk Samsona na dwóch filarach.

Tak z innej strony chcę zwrócić uwagę na fakt ścięcia włosów Samsona co było za razem sposobem na to by opuściła go wielka siła oraz na to by uczynić go poniżonym i niewartym oglądania go. Została mu ogolona głowa zaś po pewnym czasie jego włosy urosły lecz nie takie by mógł odzyskać taką samą siłę gdy były one długie.
Tak więc można to potraktować jako zapowiedź śmierci Jezusa Chrystusa i co jest też ciekawe można by sądzić po przez to, iż Jezus z początku miał długie włosy zaś w trakcie ukrzyżowania były mu one ścięte by go upokorzyć choć nie jestem w stanie powiedzieć jaka długość była konkretnie i jaką długość uważano za włosy stosowne lub zbyt wyzywające, lecz to w żaden sposób nie wpłynie na naszą duszę więc ja tak traktuję i wam to zalecam byście i wy traktowali to jak ciekawostkę odnoszącą się do prawdziwych wydarzeń, by przypadkiem nie powstały spory z tego względu. Choć do do ścięcia włosów Jezusowi nie ma wzmianki w NT więc, można tą informację traktować różnie bo to tylko taka sugestia z mojej strony.

Opuszczenie Samsona przez Boga.

,,Tymczasem uśpiła go na kolanach i przywołała jednego z mężczyzn, aby mu ogolił siedem splotów na głowie. Wtedy zaczęła go obezwładniać, a jego siła opuściła go. Zawołała więc: «Filistyni nad tobą, Samsonie!» On zaś ocknąwszy się rzekł: «Wyjdę jak poprzednio i wybawię się». Nie wiedział jednak, że Pan go opuścił. Wówczas Filistyni pojmali go, wyłupili mu oczy i zaprowadzili do Gazy, gdzie przykuty dwoma łańcuchami z brązu musiał w więzieniu mleć ziarno." Sdz 16,19-21 Biblia Tysiąclecia

,, Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: «Eli, Eli, lema sabachthani?», to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił?" Mt 27, 45-46 Biblia Tysiąclecia
,,Głosimy tedy, jak napisano: Czego oko nie widziało i ucho nie słyszało, i co do serca ludzkiego nie wstąpiło, to przygotował Bóg tym, którzy go miłują."
Haper

Powrót do ROZWAŻANIA BIBLIJNE