Początek Dobrej Nowiny w formie harmonizacji

Początek Dobrej Nowiny w formie harmonizacji

Postprzez leszed » 2 sty 2015, o 01:49

Początek ewangelii o Jezusie Chrystusie, Synu Bożym.

Rodowód Jezusa Chrystusa, syna Dawidowego, syna Abrahamowego.
Abraham był ojcem Izaaka, a Izaak ojcem Jakuba, a Jakub ojcem Judy oraz braci jego. (…)

Skoro już wielu podjęło się sporządzenia opisu wydarzeń, które wśród nas się dokonały, jak nam to przekazali naoczni od samego początku świadkowie i słudzy Słowa, postanowiłem i ja, który wszystko od początku przebadałem, dokładnie kolejno ci to opisać, dostojny Teofilu*, abyś upewnił się w prawdziwości nauki, jaką odebrałeś.

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez nie powstało, a bez niego nic nie powstało, co powstało.
W nim było życie, a życie było światłością ludzi.
A światłość świeci w ciemności, lecz ciemność jej nie przemogła
[Mk1:1,Mt1:1n, Łk1:1-4, J1:1-5]

Oto posyłam anioła mego przed tobą, który przygotuje drogę twoją,
Jak napisano w księdze mów proroka Izajasza,
o kim mówił w słowach
głos wołającego na pustyni: [przygotujcie] drogę Pańską
Prostujcie ścieżki jego
Każdy padół niech będzie wypełniony
a każda góra i pagórek zniesione
drogi krzywe wyprostowane
a nierówne wygładzone
I ujrzą wszyscy ludzie zbawienie Boże
[Mk1:2, Łk3:4, Mt3:3, Mk1:3, Łk3:5-6,]

Za dni Heroda, króla judzkiego, żył pewien kapłan imieniem Zachariasz, ze zmiany kapłańskiej Abiasza.
Miał on za żonę jedną z córek Aarona, a na imię jej było Elżbieta. Oboje byli sprawiedliwi wobec Boga, postępując nienagannie według wszystkich przykazań i ustaw Pańskich. Lecz nie mieli potomstwa, ponieważ Elżbieta była niepłodna, a oboje byli już w podeszłym wieku. I stało się, gdy sprawował służbę kapłańską przed Bogiem w kolejności przypadającej nań zmiany, że według zwyczaju urzędu kapłańskiego na niego padł los, by wejść do świątyni Pańskiej i złożyć ofiarę z kadzidła, cała zaś rzesza ludu modliła się na dworze w godzinie tej ofiary. Wtem ukazał się mu anioł Pański, stojący po prawej stronie ołtarza kadzidlanego.
I zatrwożył się Zachariasz na jego widok, i lęk go ogarnął. Anioł zaś rzekł do niego: Nie bój się, Zachariaszu, bo wysłuchana została modlitwa twoja, i żona twoja, Elżbieta, urodzi ci syna i nadasz mu imię Jan. (...)
[Łk1:5n]

Witam na forum Dobra Nowina. Przedstawiłem pokrótce (bez fragmentu z "..." w nawiasie co oznaczam literką "n" przy odnosniku) początek ewangelii w formie harmonii. Nie chciałem od razu wklejać jakiejs dużej partii materiału. Być może kogos to zainteresuje co podałem. Ewangelia to również Dobra Nowina, greckie euangelion. Ewangelie w liczbie czterech są istotną częscią Biblii i rozpoczynają Nowy Testament poswięcony głównie osobie Jezusa. Każdy kto zaczyna czytać, zauważy, że ewangelie Mateusza, Marka, Łukasza czy Jana zawierają wiele wspólnego materiału. Nie zawsze jest to słowo w słowo, czasem może dawać do myslenia jak ewangelie mają się do siebie i czym różnią między sobą. Próbuję takiego oto zestawienia. W końcu jestescie forum Dobra Nowina, więc na miejscu jest wskazanie na to, do czego się to słowo odnosi. Dobre nowiny roznosili posłańcy i wierzę, że cztery ewangelie są takimi dobrymi posłaniami z nieba. Jakkolwiek nowina wymaga zainteresowania...

*Teofil jest odbiorcą ewangelii wg Łukasza. To imię/pseudonim w grece odnosiło się do lubienia Boga (theos), końcówka -fil jest znaną składową jęz. polskiego.

anioł- angelos, anioł/posłaniec.

Życzę temu forum dobrego rozwoju i samych budujących nowin

leszed
leszed

Powrót do ROZWAŻANIA BIBLIJNE