Listy Ap. Pawła zgodne z ewangeliami

Listy Ap. Pawła zgodne z ewangeliami

Postprzez .Cyprian. » 1 lis 2014, o 17:46

Celem tego wątku jest pokazanie, że Listy Pawła apostoła są zgodne z Ewangeliami. Ostatnio mamy do czynienia z wieloma atakami na Pawła na wielu forach, w wielu tekstach i opiniach. Wątek ten jest kalką tematu z forum zbawieni.com - Listy Ap. Pawła - lupa niepotrzebna - serce wystarczy

Co w Ewangeliach i Listach Pawła mamy powiedziane o sądzeniu się, o krzywdach?

BW - 1 Kor 6:6-7

(6) Tymczasem procesuje się brat z bratem i to przed niewiernymi!
(7) W ogóle, już to przynosi wam ujmę, że się z sobą procesujecie. Czemu raczej krzywdy nie cierpicie? Czemu raczej szkody nie ponosicie?

Co mówią na ten temat ewangelie?

BW - Mateusza 5:39-42

(39) A Ja wam powiadam: Nie sprzeciwiajcie się złemu, a jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi.
(40) A temu, kto chce się z tobą procesować i zabrać ci szatę, zostaw i płaszcz.
(41) A kto by cię przymuszał, żebyś szedł z nim jedną milę, idź z nim i dwie.
(42) Temu, kto cię prosi, daj, a od tego, który chce od ciebie pożyczyć, nie odwracaj się.

BW - Łukasza 6:29-31

(29) Temu, kto cię uderzy w policzek, nadstaw i drugi, a temu, kto ci zabiera płaszcz, i sukni nie odmawiaj.
(30) Każdemu, kto cię prosi, daj, a od tego, kto bierze, co twoje, nie żądaj zwrotu.
(31) A jak chcecie, aby ludzie wam czynili, czyńcie im tak samo i wy.

Czy napomnienie dla zboru w Koryncie, jakie dał Paweł, różni się tu od nauki Chrystusa, Pana Naszego? Nie!

O miłosierdziu i czynieniu pokoju w Ewangeliach i Listach:

BW - Mateusza 5:7-9

(7) Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.
(8) Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.
(9) Błogosławieni pokój czyniący, albowiem oni synami Bożymi będą nazwani.

BW - Hebrajczyków 12:14

Dążcie do pokoju ze wszystkimi i do uświęcenia, bez którego nikt nie ujrzy Pana

O prześladowaniach i cierpieniach

Jak wiemy, Chrystus zapowiedział prześladowania i cierpienia. Te prześladowania miały spadać na tych, którzy wierzą w Niego. Ale też dał nam poznać, że są one błogosławieństwem. Przypomniał, że prorocy posłani przez Mądrość Bożą również byli prześladowani. Jak wiemy te prześladowania były i są nadal. Zobaczmy, co nam mówi Ewangelia Mateusza na ten temat:

BT - Mateusza 5:10-12

(10) Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie.
(11) Błogosławieni jesteście, gdy /ludzie/ wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.
(12) Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie. Tak bowiem prześladowali proroków, którzy byli przed wami.

Sprawdźmy teraz, co pisał do zborów Paweł Apostoł. Jak się okazuje, tę naukę Chrystusową także i on przekazywał nowo-powstałym zborom. W zasadzie przewija się ona przez wszystkie jego Listy. Paweł, jak wiemy, również był prześladowany.

BT

2 Koryntian 7:4,5

(4) Z wielką ufnością odnoszę się do was, chlubię się wami bardzo. Pełen jestem pociechy, opływam w radość w każdym ucisku.
(5) Kiedyśmy przybyli do Macedonii, nasze ciało nie doznało żadnej ulgi, lecz zewsząd byliśmy dręczeni: zewnątrz walki, wewnątrz obawy.

2 Koryntian 12:9,10

(9) lecz /Pan/ mi powiedział: Wystarczy ci mojej łaski. Moc bowiem w słabości się doskonali. Najchętniej więc będę się chlubił z moich słabości, aby zamieszkała we mnie moc Chrystusa.
(10) Dlatego mam upodobanie w moich słabościach, w obelgach, w niedostatkach, w prześladowaniach, w uciskach z powodu Chrystusa. Albowiem ilekroć niedomagam, tylekroć jestem mocny.

Kolosan 1:24

Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony w moim ciele dopełniam braki udręk Chrystusa dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.

1 Tesaloniczan 2:14,15

(14) Bracia, wyście się stali naśladowcami Kościołów Boga, które są w Judei w Chrystusie Jezusie, ponieważ to samo, co one od Żydów, wyście wycierpieli od rodaków.
(15) Żydzi zabili Pana Jezusa i proroków, i nas także prześladowali. A nie podobają się oni Bogu i sprzeciwiają się wszystkim ludziom.

Hebrajczyków 10:32-34

(32) Przypomnijcie sobie dawniejsze dni, kiedyście to po oświeceniu wytrzymali wielką nawałę cierpień,
(33) już to będąc wystawieni publicznie na szyderstwa i prześladowania, już to stawszy się uczestnikami tych, którzy takie udręki znosili.
(34) Albowiem współcierpieliście z uwięzionymi, z radością przyjęliście rabunek waszego mienia, wiedząc, że sami posiadacie majętność lepszą i trwającą.

Rzymian 5:3

Ale nie tylko to, lecz chlubimy się także z ucisków, wiedząc, że ucisk wyrabia wytrwałość,

To jest wprost niesamowite, że w tylu Listach, do tylu zborów Paweł tak dokładnie oddaje naukę Chrystusową! Jak to wyjaśnić? Jest oczywistym, że Paweł znał tę naukę, że pisał pod Bożym natchnieniem. A przecież to, co tutaj przedstawiam, to tylko niektóre z tematycznych wersetów.
.Cyprian.

Re: Listy Ap. Pawła zgodne z ewangeliami

Postprzez kesja » 1 lis 2014, o 18:56

Cieszę sie ,ze założyłeś taki temat bo tam nie sposób rozwazac bez brukania imienia Pawła ,przez duchy demoniczne.
kesja

Postprzez .Cyprian. » 1 lis 2014, o 19:51

kesja napisał(a):Cieszę sie ,ze założyłeś taki temat bo tam nie sposób rozwazac bez brukania imienia Pawła ,przez duchy demoniczne.

Po prostu nie widzą pewnych rzeczy - zawsze można pokazać tego, czego nie widzą.
Tam będę kontynuował, a tu przenosił w formie takiej skomasowanej.
.Cyprian.

Postprzez kesja » 8 lis 2014, o 14:00

oczywiście ,pokazuj oby chcieli zobaczyć ,
kesja

Postprzez .Cyprian. » 5 gru 2014, o 17:16

Prawo

Zagadnienie prawa w odniesieniu do Listów Pawła jest chyba jednym z najbardziej błędnie rozumianych przez przeciwników Pawła Apostoła. Nie mówię, że ta kwestia jest łatwa do zrozumienia, ale sposób, w jaki jest interpretowana przez przeciwników - zastanawia.

Chrystus tak powiedział:

BT - Mateusza 5:17

Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić.

Warto w tym miejscu zerknąć do greckiej wersji oryginalnej tego fragmentu --> link:

Stephanus Textus Receptus 1550: Μὴ νομίσητε ὅτι ἦλθον καταλῦσαι τὸν νόμον ἢ τοὺς προφήτας· οὐκ ἦλθον καταλῦσαι ἀλλὰ πληρῶσαι

Owo 'πληρῶσαι' (plerosai) odpowiada min. angielskim znaczeniom: fulfill - wypełnić, spełnić, wykonać, dokonać; complete - zakończyć, dokończyć, uzupełnić.

Czyli Chrystus DOKONUJE, WYPEŁNIA, KOŃCZY - w sensie, że coś nie było ukończone, bo nikt nie mógł tego zrobić, a teraz już jest.

Pojęcie dokonania, wypełnienia jest zaznaczone także w innym momencie. Zobaczmy, jak śmierć męczeńską Pana Naszego Chrystusa Jezusa opisują wszystkie cztery ewangelie:

BT
Mateusza 27:50

A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.

Marka 15:37

Lecz Jezus zawołał donośnym głosem i oddał ducha.

Łukasza 23:46

Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Po tych słowach wyzionął ducha.

Jana 19:30

A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się! I skłoniwszy głowę oddał ducha.

Ludzie nie uznający ewangelii powiedzą, że relacja Łukasza i Jana różnią się. My wiemy, że ewangelie się uzupełniają i nie ma w nich sprzeczności. W relacji Mateusza i Marka mamy informację, że przed śmiercią Chrystus głośno zawołał, a Łukasz i Jan dają nam świadectwo o treści tego zawołania. W ewangelii Jana mamy Wykonało się! Z pomocą linka możemy prześledzić tekst grecki - Stephanus Textus Receptus: ὅτε οὖν ἔλαβεν τὸ ὄξος ὁ Ἰησοῦς εἶπεν Τετέλεσται καὶ κλίνας τὴν κεφαλὴν παρέδωκεν τὸ πνεῦμα.

Jak widzimy użyte jest tu inne słowo, mianowicie Τετέλεσται (tetelestai), które ma następujące tłumaczenia na angielski: end, finish, fulfill, accomplish, pay - bardzo podobne znaczenia do poprzednich. Jak podaje strona helpmewithbiblestudy.org:
In some Greek documents of the first and second century, the term "tetelestai" was used to indicate the full payment of a debt.

TŁ: W niektórych greckich dokumentach z I i II w. n.e. określenie "tetelestai" było używane w znaczeniu pełnego spłacenia długu.

Zobaczmy teraz, co na ten temat mówi Paweł:

BW

Rzymian 10:4

Albowiem końcem zakonu jest Chrystus, aby był usprawiedliwiony każdy, kto wierzy.

Rzymian 3:31

Czy więc zakon unieważniamy przez wiarę? Wręcz przeciwnie, zakon utwierdzamy.

Chrystus wypełnił prawo. Paweł naucza tu w zgodzie z Mateusza 5:17. A prawo jest utwierdzane przez wiarę.
.Cyprian.

Postprzez kesja » 6 gru 2014, o 17:31

Sprawdż czy to co tu jest - wyzionał Ducha - czy takie samo ma znaczenie
tam gdzie jest mowa - Chuchnął na nich i powiedział - przyjmijcie Ducha Mego .
Jakie znaczenie ma ten wyraz w grece ?

..
To co ja widzę chodzi ,ze Rozdmuchał

Mat27/50 יֵשׁוּעַ צָעַק שׁוּב בְּקוֹל גָּדוֹל וְנָפַח אֶת רוּחוֹ

......

Mar15/37
37 יֵשׁוּעַ צָעַק בְּקוֹל גָּדוֹל וְנָפַח אֶת רוּחוֹ
....
luk23/46
46 וְיֵשׁוּעַ קָרָא בְּקוֹל גָּדוֹל: "אָבִי, בְּיָדְךָ אַפְקִיד רוּחִי", וְנָפַח אֶת רוּחוֹ

Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem:
Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Po tych słowach wyzionął ducha.
...
jakie znaczenie ma słowo - wyzionał - czyli co ?
...

Jan20/22
22 אַחֲרֵי אָמְרוֹ זֹאת נָפַח עֲלֵיהֶם וְאָמַר לָהֶם: "קַבְּלוּ אֶת רוּחַ הַקֹּדֶשׁ.
22 Po tych słowach [b]tchnął na nich NaPach
-i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego
.
Ciekawe ?
Bardzo ciekawe ....to samo okreslenie NaPaCh.....tchnał wyzionał -rozdmuchał- chuchnął....
Czujecie to ?

.
kesja

Postprzez kesja » 8 gru 2014, o 16:19

moze tu skomentujecie ataki na apPawła?
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... 681#p14681
kesja

Postprzez .Cyprian. » 8 gru 2014, o 20:00

kesja napisał(a):moze tu skomentujecie ataki na apPawła?
http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?f ... 681#p14681

wiesz, nie ma co z nimi dyskutować.
Natomiast trzeba pokazywać, że atakowanie Pawła jest błędem,
że jego pisma są zgodne z resztą Biblii.

Ci ludzie, którzy tak teraz atakują, może sami zobaczą, że są w błędzie.
Nie wiem. Lepiej się skupić na pożytecznych postach. Im bardzo zależy
na takim rozkręcaniu, żeby z tego wyszły "igrzyska". Dyskutujmy o Pawle,
ale nie na ich warunkach. Zakładajmy tematy, które pokazują, że nie
Paweł się myli, tylko oni.

P.S.
To o co mnie poprosiłaś, bym sprawdził, to już jest sprawdzone, tylko na razie
nie mam czasu tego zebrać i spisać, ale spiszę niedługo.
.Cyprian.

Postprzez .Cyprian. » 9 gru 2014, o 15:04

Kesja z tym jest tak:

BT
Mateusza 27:50

A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.

STR

ὁ δὲ Ἰησοῦς πάλιν κράξας φωνῇ μεγάλῃ ἀφῆκεν τὸ πνεῦμα

ἀφῆκεν - afeken - tłumaczone w angielskim jest tu na - dać, wydać z siebie, słowo to ma też tłumaczenia: let go - puścić, release - wydać, permit to depart - pozwolić odejść, remit - przekazać i inne

Marka 15:37

Lecz Jezus zawołał donośnym głosem i oddał ducha.

STR

ὁ δὲ Ἰησοῦς ἀφεὶς φωνὴν μεγάλην ἐξέπνευσεν

ἐξέπνευσεν - exepneusen - tłumaczone w angielskim jest tu na wydać ostatnie tchnienie, słowo to ma też tłumaczenia: expire - umierać.

Łukasza 23:46

Wtedy Jezus zawołał donośnym głosem: Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mojego. Po tych słowach wyzionął ducha.

STR

καὶ φωνήσας φωνῇ μεγάλῃ ὁ Ἰησοῦς εἶπεν Πάτερ, εἰς χεῖράς σου παρατίθεμαι τὸ πνεῦμά μου. τοῦτο δὲ εἰπὼν ἐξέπνευσεν.

Czyli identycznie, jak poprzednio.

Jana 19:30

A gdy Jezus skosztował octu, rzekł: Wykonało się I skłoniwszy głowę oddał ducha.

STR

ὅτε οὖν ἔλαβεν τὸ ὄξος ὁ Ἰησοῦς εἶπεν Τετέλεσται καὶ κλίνας τὴν κεφαλὴν παρέδωκεν τὸ πνεῦμα

παρέδωκεν - paredoken - tłumaczone tutaj na angielski yield up - czyli też wydać, oddać, ponadto: deliver - przekazać, oddać w posiadanie, commit - powierzyć, i inne

Co zaś do Jana 20:22 - Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego!

STR - καὶ τοῦτο εἰπὼν ἐνεφύσησεν καὶ λέγει αὐτοῖς Λάβετε πνεῦμα ἅγιον·

ἐνεφύσησεν - enefysesen - I breathe into - czyli chuchnąć, tchnąć.
.Cyprian.

Postprzez kesja » 10 gru 2014, o 09:45

παρέδωκεν - paredoken - tłumaczone tutaj na angielski yield up - czyli też wydać, oddać, ponadto: deliver - przekazać, oddać w posiadanie, commit - powierzyć, i inne

Co zaś do Jana 20:22 - Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego!

STR - καὶ τοῦτο εἰπὼν ἐνεφύσησεν καὶ λέγει αὐτοῖς Λάβετε πνεῦμα ἅγιον·

ἐνεφύσησεν - enefysesen - I breathe into - czyli chuchnąć, tchnąć.

W jez hebr sa takie same znaki nie ma różnicy jak tu w grece ,zatem ja jestem za hebr
W słowach Weźmijcie -Przyjmijcie Ducha Świętego - nie ma zadnej róznicy od tych wcześniejszych -oddac przekazać w posiadanie- Chuchnął i przekazał Uczniom Swojego Świętego Ducha -Ojca.
Zastanawia mnie Rzdmuchanie Ducha z Krzyża .
kesja

Postprzez .Cyprian. » 10 gru 2014, o 14:53

Przecież ten hebrajski tekst ewangelii powstał z tłumaczenia z greki.
.Cyprian.

Postprzez kesja » 10 gru 2014, o 16:24

Mozliwe ,ale czy mysleli po grecku czy po hebr ,a dlaczego wszedzie jest jedno określenie a nie jak w grece
chyba różne ze o polskim nie wspomnę.
No dobrze ale powiedz co z tym przekazem- wyzionięcia ducha zrobic o straciłam wątek :(
kesja

Postprzez .Cyprian. » 15 gru 2014, o 13:19

kesja napisał(a):Mozliwe ,ale czy mysleli po grecku czy po hebr ,a dlaczego wszedzie jest jedno określenie a nie jak w grece
chyba różne ze o polskim nie wspomnę.
No dobrze ale powiedz co z tym przekazem- wyzionięcia ducha zrobic o straciłam wątek :(

Myślę, że nie ma myślenia hebrajskiego czy greckiego, tylko myślenie Chrystusowe i nie-Chrystusowe.
.Cyprian.

Postprzez kesja » 16 gru 2014, o 18:45

Jak to nie ma ?
Ja mysle po polsku a ktos znając kilka jęz może umieć myśleć w każdym.
Zyd bedzie myslał po hebr jesli chce zgłebić Boze tajemnice a greka moze byc w czymś tam do pomocy.
Owszem jestesmy Mysli Mesjaszowej ,tzn kto jest to jest bez Jego Ducha nie jest ,i Duch Prawdy
podaje Objawienie .
Ap. Paweł myślał wielostronnie ale czytał Pisma w jęz hebr/aram?
Biedny Paweł nie daja mu spokoju
kesja

Postprzez .Cyprian. » 16 gru 2014, o 19:25

kesja napisał(a):Biedny Paweł nie daja mu spokoju

No nie dają. Jego Listy niektórych drażnią straszliwie
.Cyprian.

Postprzez imsylii » 17 gru 2014, o 23:09

Biblia Warszawsko-Praska (1997)

Deu 34:8-9 br "(8) Synowie Izraela opłakiwali Mojżesza na równinie moabickiej przez trzydzieści dni, po czym skończyły się dni żałoby po śmierci Mojżesza. (9) Jozue, syn Nuna, był mężem pełnym ducha mądrości, gdyż Mojżesz włożył na niego swoje ręce. Synowie Izraela słuchali go i postępowali tak, jak im Jahwe nakazał przez Mojżesza."

Mojżesz włożył ręce tylko na Jozuego a Chrystus rozpostarł swoje ręce na cały świat i tchną swego ducha na tych których Bóg uzna za godnych otrzymania Ducha (tchnienia, chuchnięcia itp.) Świętego (mądrości nie przeciętnej, jasnowidzenia itp.).
Święty Paweł miał Ducha Chrystusowego.

http://www.apologetyka.katolik.pl/odnow ... u-apostoow

http://jednoczmysie.pl/wp-content/uploa ... yfonem.pdf

powyższe artykuły nauczyły mnie postrzegać Pismo Święte w większym spektrum.

Pozdrawiam Cię Cyprianie gorąco i was bracia i siostry w Chrystusie
imsylii

Powrót do ROZWAŻANIA BIBLIJNE