"Przeklinajcie oszczercę i kłamcę"

"Przeklinajcie oszczercę i kłamcę"

Postprzez imsylii » 24 cze 2015, o 21:54

Biblia Paulistów (2008)

Syr 28:1-26 pau "(1) Kto się mści, dozna zemsty od Pana, On grzechy dostrzega wyraźnie. (2) Przebacz zło twemu bliźniemu, a wtedy, gdy będziesz prosił, Bóg tobie przebaczy. (3) Czy ktoś, kto żywi gniew przeciw bliźniemu, może szukać uzdrowienia u Pana? (4) Jeśli nie ma miłosierdzia dla podobnego sobie, jak może wznosić błaganie za swoje grzechy? (5) Sam jest cielesny, a trwa w nienawiści, któż więc zgładzi jego grzechy? (6) Miej na uwadze koniec swego życia: rozkład ciała i śmierć, przestań nienawidzić i zachowuj przykazania. (7) Pamiętaj o przykazaniach i o przymierzu Najwyższego, nie żyw nienawiści do bliźniego i przebacz urazy. (8) Trzymaj się z dala od kłótni i unikaj grzechów,człowiek pobudliwy wznieca kłótnie. (9) Grzesznik powoduje zamieszanie wśród przyjaciół, doprowadza do podziałów wśród ludzi żyjących w pokoju. (10) Jak na drewnie rozprzestrzenia się ogień, tak wzmacnia się zaciekła kłótnia. Według siły człowieka narasta jego złość, w zależności od bogactwa potęguje się jego gniew. (11) Gwałtowna sprzeczka rozpala ogień, a burzliwa kłótnia prowadzi do rozlewu krwi. (12) Dmuchasz na iskrę, to się rozpali, spluniesz, a zgaśnie - z ust twoich wychodzi jedno i drugie. (13) Przeklinajcie oszczercę i kłamcę, zniszczyli oni wielu spokojnych ludzi. (14) Obmowy zaszkodziły wielu ludziom, zmusiły ich do błąkania się wśród narodów, zniszczyły miasta warowne, zrujnowały domy wielkich. (15) Obmowy rozbiły wiele małżeństw, pozbawiły żony owocu ich trudów. (16) Kto słucha obmów, nie znajdzie wytchnienia, nie będzie mógł mieszkać w spokoju. (17) Uderzenie rózgi zadaje rany, a uderzenie języka łamie kości. (18) Wielu poległo od ostrza miecza, lecz nie tylu, ilu zginęło przez język. (19) Szczęśliwy, kto się go ustrzegł, kto nie zaznał jego jadu, kto nie dźwigał jego jarzma i nie został zakuty w jego łańcuchy. (20) Jego jarzmo jest jarzmem żelaznym, a jego łańcuchy - łańcuchami z brązu.(21) Przykra jest śmierć z jego powodu, lepszy od niej pobyt w krainie umarłych. (22) Nie ma on władzy nad pobożnymi, nie spłoną od jego płomieni. (23) W jego sidła wpadną ci, którzy porzucili Pana, rozpali się wśród nich i nie zgaśnie, napadnie na nich jak lew, jak lampart ich rozszarpie. (24) Każ ogrodzić twoją posiadłość cierniami, zamknij twe złoto i srebro, (25) twoim słowom sporządź odważniki i wagę, swe usta zamknij za drzwiami z zasuwą.(26) Uważaj, byś nie potknął się z powodu języka i nie upadł przed tym, który knuje zasadzki."
Avatar użytkownika
imsylii
 
Posty: 42
Dołączył(a): 17 gru 2014, o 22:19

Re: "Przeklinajcie oszczercę i kłamcę"

Postprzez imsylii » 25 cze 2015, o 23:06

Czym jest "Przeklinanie"?

https://pl.wiktionary.org/wiki/przeklina%C4%87
"znaczenia:
(1.1) kląć, używać wulgarnego słownictwa
(1.2) rzucać klątwę, życzyć źle. "

Czym jest klątwa?

https://pl.wiktionary.org/wiki/kl%C4%85twa#pl

"znaczenia:

rzeczownik, rodzaj żeński

(1.1) rel. kara wyłączenia kogoś ze wspólnoty wiernych
(1.2) przeklęcie kogoś, życzeniowe lub magiczne przysporzenie nieszczęść
(1.3) daw. przeklinanie, wykrzykiwanie złych słów."

Innymi słowy "Przeklinanie" jest to w znaczeniu religijnym - wykluczenie ze zboru/ wspólnoty wiernych/ kościoła, bądź pogrożenie/ nastraszenie przed wykluczeniem dla upamiętania i pokutowania.
Dlaczego wykluczać/ porzucać bez pomocy? - "zniszczyli oni wielu spokojnych ludzi. (14)Obmowy zaszkodziły wielu ludziom, zmusiły ich do błąkania się wśród narodów, zniszczyły miasta warowne, zrujnowały domy wielkich. (15) Obmowy rozbiły wiele małżeństw, pozbawiły żony owocu ich trudów."

Przeklinajcie oszczercę i kłamcę
Avatar użytkownika
imsylii
 
Posty: 42
Dołączył(a): 17 gru 2014, o 22:19

Re: "Przeklinajcie oszczercę i kłamcę"

Postprzez kesja » 4 lip 2015, o 11:54

Imsil możesz bardziej rozwinać ten temat ,co jeszcze daje nam ten przekaz i jak to sie ma do
Nie przeklinajcie a błogosławcie .
Avatar użytkownika
kesja
 
Posty: 280
Dołączył(a): 14 paź 2014, o 17:32


Powrót do ROZWAŻANIA BIBLIJNE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość