PSwB - 1 - Ismaelici czy Midianici?

PSwB - 1 - Ismaelici czy Midianici?

Postprzez .Cyprian. » 12 lis 2015, o 20:53

Taki cykl chciałem zacząć,
Pozorne Sprzeczności w Biblii,

którego skrót, dla oznaczenia, byłby PSwB.

Cykl ten jest odpowiedzią na to, co jest prezentowane na forum biblia.webd.pl. Jest tam dział, który
zwie się Sprzeczności w Biblii, gdzie w zasadzie jedna osoba prezentuje rzekome sprzeczności.
Dział ten jest tak rozbudowany, że przypadkowy czytelnik może mieć wrażenie, iż od tych sprzeczności
aż się roi. Okazuje się, że sprzeczności nie ma tam, gdzie chciałby tego autor, a tylko jego przelotne,
niedokładne i pobieżne spojrzenie na dany temat powoduje pojawienie się wrażenia, że są niby takie sprzeczności.
Odpisuję tam czasami, ale posty giną w tłumie :) - dlatego lepiej będzie, gdy tutaj również to przedstawię.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ismaelici czy Midianici?

Weźmy pod uwagę wersety z Księgi Rodzaju opisujące zdarzenie dotyczące Józefa, syna Jakubowego:

BW

Rodzaju 37:36
Midianici zaś sprzedali go w Egipcie Potyfarowi, dworzaninowi faraona, dowódcy straży przybocznej.

Rodzaju 39:1

Józef został przyprowadzony do Egiptu. A Potyfar, dworzanin faraona, dowódca straży przybocznej, Egipcjanin, kupił go od Ismaelitów, którzy go tam przywiedli.


I pojawia się takie pytanie: Kto w końcu sprzedał Józefa Potyfarowi? Midianici czy Ismaelici? Czy jest tu jakaś sprzeczność?


Zacznijmy od Abrahama. Abraham miał synów: Ismael, Izaak, Zimran, Jokszan, Medan, Midian, Jiszbak, Szuach.

Naiwnie byłoby oczekiwać, że każdy jeden z synów Abrahama zapoczątkował swój jedyny i odrębny naród. Przecież nie starczyłoby miejsca w Lewancie. Nawet wikipedia wspominana na temat Midianitów i Ismaelitów:
wikipedia o Midianitach napisał(a):Według Biblii pochodzili od jednego z synów Abrahama i jego późnej żony Ketury, który miał na imię Midian. Byliby więc ludem semickim, spokrewnionym z Izraelitami. Czasem wiąże się ich z Ismaelitami, więc potomkami innego syna Abrahama.


Rozsądek zatem, a także i inne wskazówki pozwalają nam sądzić, że określenie Midianici i Ismaelici dotyczą tej samej grupy. Rozsądek - o tym już wspominałem - trudno by oczekiwać odrębnego narodu powstałego z każdego z synów. Inną wskazówkę, że tak właśnie jest, daje nam Biblia:

BW - Sędziów 8:22-26


(22) Wówczas rzekli mężowie izraelscy do Gedeona: Panuj nad nami ty i twój syn, i twój wnuk, wybawiłeś nas bowiem z ręki Midiańczyków.
(23) Odpowiedział im Gedeon: Ja nie będę panował nad wami ani mój syn nie będzie panował nad wami; Pan będzie panował nad wami.
(24) Rzekł jeszcze do nich Gedeon: Chciałbym was o coś poprosić; niech mi każdy z was da kolczyki ze swojego łupu. Złupieni mieli bowiem złote kolczyki, ponieważ byli Ismaelitami. (25) A oni rzekli: Chętnie damy. I rozpostarli szatę, i wrzucili na nią wszyscy kolczyki ze swojego łupu.
(26) A waga złotych kolczyków, które sobie wyprosił, wyniosła tysiąc siedemset sykli złota, oprócz rożków, wisiorków i szat szkarłatnych, które należały do królów midiańskich, i oprócz łańcuszków, które były na szyjach wielbłądów.Nie ma zatem żadnych sprzeczności, wszystko jasne. Biblia sama to wyjaśnia.
Prześledźmy co mówią inni na ten temat:

APOLOGETICSPRESS:
Ishmaelites or Midianites?
...
The casual reader of the Bible might be troubled by the different names given in Genesis 37:36 and 39:1. After a thorough study of the Scriptures, however, one easily can see that the names “Ishmaelites” and “Midianites” are used interchangeably. The book of Judges records that after Gideon and his 300 mighty men defeated their enemy,
...
The Midianites and Ishmaelites mentioned in Genesis chapters 37 and 39 were the same group of traders. This is not a contradiction; nor is it proof that Genesis was written by different authors.
--------------------------------------------------------------
TŁ:

Ismaelici czy Midianici?
...
Przypadkowy czytelnik Biblii może być zaniepokojony różnymi nazwami podanymi w Księdze Rodzaju 37:36 i 39:1. Po dokładnym zbadaniu Pisma łatwo można zauważyć, że określenia "Ismaelici" i "Midianici" są używane zamiennie. Księga Sędziów mówi, że po tym jak Gedeon i jego 300 wojowników pokonali swego przeciwnika, [patrz cytat wyżej - Sędziów 8:22-26]
...
Midianici i Ismaelici wymienieni w rozdziale 37 i 39 Księgi Rodzaju byli ta samą grupą kupców. Nie jest to sprzeczność; nie jest to także dowód na to, że Księga Rodzaju była pisana przez różnych autorów.
...
źródło: https://www.apologeticspress.org/apcont ... rticle=748

To wszystko pokazuje, że należy wnikliwiej badać, jeżeli już chce się badać. Nie należy ograniczać się tylko do zacytowania dwóch wersetów i próbowania na ich podstawie doszukiwać się jakichś rzekomych sprzeczności. Trzeba sięgać głębiej. Osoby, które rozważają powierzchownie, robią tak albo z powodu ignorowania tematu, albo celowo.
Avatar użytkownika
.Cyprian.
 
Posty: 198
Dołączył(a): 1 paź 2014, o 17:46

Powrót do ROZWAŻANIA BIBLIJNE

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość